Kultúra

EKOlife

jordan-whitt-78672-unsplash.jpg

Z tohto súdka som ešte asi nikdy na našom Message blogu nepísala. Vlastne neviem, či som sa na túto tému niekedy s niekym okrem môjho Kubiho bavila. My to doma riešime veľmi často. Je to súčasť nášho života, našej domácnosti. Ekologický život mi bol vždy blízky. Od malička sme doma separovali, pestovali, ale nejak som tomu úplne ako dieťa nechápala. Ale teraz je to iné. Zdravo žiť je skvelé. Viem, že to nerobím ani na 20% tak, ako by sa dalo, ale snažím sa. A myslím, že sa to stále zlepšuje. Je to tak aj vďaka tomu, že môj muž je vedec, a pozerá sa na tieto veci veľmi reálne, a tak oveľa viac chápem zmysel celej EKOlife myšlienky. Od kedy sme sa vzali to bolo jednou z našich priorít.

Dám vám niekoľko tipov, ktoré ja využívam v domácnosti. Lebo žiť EKO je dôležité. A prečo to je dôležité sa dozviete na konci blogu.

 

//Separovanie odpadu

Pamätám si, že keď sme si zariadzovali naše hniezdočko, kde inde ako v IKEA 😉 tak to bola asi jedna z prvých vecí na našom nákupnom zozname – nádoby na triedenie odpadu. Doteraz ich používame sú totálne praktické a pre malú rodinku ako sme my sú celkom akurát. Na údržbu nenáročné, raz za týždeň ich vyhodíme, vrelo ich odporúčame. Chcela som vám aj doporučiť odkaz na tieto skvelé koše, ale nenašla som ich už na IKEA stránke. Tak neviem, či ich už stiahli, alebo čo? hm..

+ Keď odpad separujeme hneď, šetríme tým veľa času. Viem, že niektorí ľudia po istom čase pretriedia plasty od papierov a skla – jednoducho majú na to jedno vrece – akože určite tiež fajn ale musím povedať, že tým, že fľašu/papier vyhodím hneď do správneho vreca ušetrím kopu času.

 

//Plátené vrecúška

Ďalšia méta, na ktorú sa teraz snažíme posúvať je používať a kupovať veci tak, aby sme čo najmenej takéhoto odpadu produkovali. Hit plátených obalov na chlieb, sieťok na zeleninu, pevných fľašiek na nápoje, etc je tu už dlhšie a musím povedať, že som si ho zamilovala. Až teraz, odkedy mám vlastnú domácnosť to vidím –> koľko VEĽA plastových/mikroténových sáčkov vyhadzujeme a spotrebujeme za týždeň, čo za týždeň, za jeden nákup. Je to úplne choré. Ja som si ich všetky radšej vždy zbierala do jednej nádoby, ale reálne – no, načo ich znova využijem? Asi na nič. Aspoň ja som ich zatiaľ nevyužila. hm. A tak som si zopár vrecúšok ušila aj sama, ale neviem to tak dobre. Takže teraz sa veľmi teším, že mi ich šije jedna šikovnica z ďalekého Vranova – Silvika. Jednak nestíham zašívať ani to, čo fakt treba 😀 ale hlavne treba podporiť ŠIKOVNÝCH MLADÝCH ĽUDÍ na Slovensku. Silvi je určite jedna z nich. Tak povzbudzujem, ak vás tieto vrecká oslovujú, určite ju kontaktujte. Buď cez jej blog alebo cez jej instagram.

 

//Papierové slamky

IMG_9187

Myslím, že všetci ste už stihli postrehnúť fotografie, ktoré obleteli svet. O tom, aké sú slamky nebezpečné. Mnohé reťazce prehlásili, že ich prestanú ponúkať/vyrábať/etc. My sme ich v našej domácnosti nikdy nevyužívali. Slamky však máme, ale nie plastové, ale papierové. Sú eko pozitiv, podľa môjho skromného oka aj krajšie a celkom normálne dostupné. Môžete ich nájsť v každom druhom obchode – Pepco/Kik/Tesco/Tiger … a ak by ste si chceli nájsť konkrétne farby a vzory som presvedčená, že aliexpress ponúka všetko, čo si viete predstaviť ⇒ TU

 

//Viac vyrábať, menej kupovať

IMG_9182Asi ste to postrehli na mojom instagrame kde som pár domácich dobrôt postovala, ale rada vyrábam domáce produkty. Zmrzliny/džemy/zaváraniny/pesto/ whatever. Povzbudzujem vás k tomu. Je jasné, že niekedy musíme nakúpiť suroviny, ale nemusíme kupovať polotovary alebo hotové veci. Veď, veľa vecí si vieme doma vyrobiť / ukuchtiť, nebojte sa toho. Keď budeme viac vyrábať doma, budeme tak zároveň recyklovať svoje skleničky a rôzne záležitosti, ktoré doma máme.

Toto je len zopár tipov

Ale prečo vlastne?

Som presvedčená, že ak veríš, že Nebeský Otec je stvoriteľom všetkého, čo máme. Tak veríš, že nám v rukách nechal celý svet a čo s ním robíme my? humpľujeme ho, kazíme, ničíme. Ja myslím, že je čas prestať to robiť a snažiť sa urobiť niečo preto, aby sme zachránili ten bezútešný stav, ktorý sme spôsobili. Je čas aby sme úlohu od Najvyššieho brali zodpovedne. A preto nevnímam EKOlife ako nejakú cool-ovinu alebo muste have blogera. Vnímam to ako povinnosť kresťana. A pozývam k tomu všetkých vás. Treba začať, hoci po kúskoch, ale nakoniec z toho vytvoríme super mozaiku.

“Po ovocí poznáte ich..”

Mt 7,20

s láskou
Vaša Ραυ ♥

 

foto©SilviS & Pau

Reklamy

Jedna myšlienka na “EKOlife”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s